У децембру су аутобуси “Арриве” прешли 67.000 километара и за ту километражу из буџета Града Зајечара наплатили 94,75 динара по пређеном километру! А, дешавало се да у аутобусу, који је регистрован за 106 путника, буде буквално један путник.
Да би се градски и приградски превоз рационализовао, Комисија за контролу саобраћаја Градске управе организовала је бројање путника и установила да је могуће, без укидања линија и без последица по превоз путника, увести озбиљну рационализацију.
“Анализа линија је показала да возила могу да пређу 40.000 километара и опет све превезу! Примера ради, уместо да полазе ујутру празни до села да би превезли ђаке у школу, много је јефтиније да јутарњи аутобуси полазе из села. На пример, у салашком крају до сада је било три, а потребна су само два аутобуса. За Мариновац, аутобус је одлазио потпуно празан до села по ђаке, а сада ће полазити ујутру из села. Тамо где је изузетно мали број путника, наћи ћемо прихватљивије начине превоза, али у 80 одсто случајева “велики” аутобуси уопште нису потребни,
изјавио је помоћник градоначелника за саобраћај и председник Комисије за контролу саобраћаја, Милан Божовић.
Он каже да ће се месечно из буџета града уместо 6 издвајати три милиона динара, а да ће превоз бити организован квалитетно, највероватније минибусевима.
Уколико Градско веће прихвати ове предлоге, ускоро се очекују промене у градском и приградском превозу.
Подсетимо, Град Зајечар склопио је са садашњим аутопревозником “Арривом” уговор у августу 2011. године на пет година. Превозник наплаћује по километражи, без обзира на број путника.
Божовић је најавио да ће се и изглед карата променити јер је до сада путник у једној зони током дана могао да се вози неограничен број пута.
Пошаљите коментар
Коментари који су увредљиви по било кога и на било којој основи, као и коментари који садрже рекламе или линкове ка спољним сајтовима, неће бити одобрени.