Изложбама слика, домаће радиности и традиционалних инструмената у преподневним часовима, у петак 28. јула у Грљaну je почео 34. Фестивал инструменталне традиције Балкана.
Већ 34 године Грљан је домаћин уметницима на изворним дувачким инструментима.
Фестивал инструменталне традиције Балкана је по много чему аутентичан и другачији.
И ове године фестивал је био међународног карактера, са гостима из Русије, Румуније и Бугарске.
По традицији, у петак је одржан дефиле учесника овогодишњег фестивала.
34. Фестивал инструменталне традиције Балкана у Грљану отворила је Елена Петровић, помоћник градоначелника.
-Мене радује да овакве манифестације трају и имају свој континуитет. Врло је важно да се очува тај дух традиције и културног наслеђа, јер је то је нешто што живи и нема рок трајања. Оно што се не мења из године у годину јесте број учесника овог Фестивала, јер он редовно окупља и по неколико стотина учесника, од најмлађих до оних музичара који су већ у позним годинама. Посебно ме радују млади извођачи јер на њима остаје свет, посебно овај музички. То значи да смо на добром путу.
Град Зајечар ће увек подржавати традицију, културу , народну радиности и све оно што чува дух ових простора, а и шире, рекла је Петровић.
Након тога је уследио културно-уметнички програм у коме су учествовали Центар за традиционалне уметности „Корени“, Куд из Сврљига, као и бројни извођачи на традиционалним инструментима. У оквиру културно-уметничког програма, испред Дома културе, наступио је и дувачки оркестар „Барка“ из Књажевца.
Другог дана фестивала, у суботу, 29. јула посетиоци су уживали у наступу извођача на традиционалним инструментима. У културно-уметничком програму наступио је КУД Оркестар „Леики“ из Илина и етно група „Сварожићи“ из Јагодине.
Фестивал је завршен доделом мајсторског писма које је ове године отишло у руке Петра Чулиновића из Шарбановца. Петар има 90 година
Мајсторско писмо је уручио Вујадин Милошевић градски већник за културу, који је овом приликом нагласио значај овог Фестивала
-Врло је важно очување фолклорне традиције, кроз векове. Тако се чувају и традиционални занати. Град Зајечар ће као и до сада подржавати све манифестације које чувају традицију и убудуће се трудити да још више помогне, рекао је Милошевић.
Организатори фестивала су Центар за културу и туризам „Цекит“ Зајечар и Месна заједница Грљан, а покровитељ је град Зајечар.
Пошаљите коментар
Коментари који су увредљиви по било кога и на било којој основи, као и коментари који садрже рекламе или линкове ка спољним сајтовима, неће бити одобрени.