У кући Цековића на Палама свечано је отворена изложба архивских докумената "Тимочани у Сарајеву 1918.", која је посвећена 14. пешадијском пуку Тимочке дивизије и ослобођењу Сарајева у Првом светском рату.
Аутори изложбе су Никола Милутиновић, историчар Историјског архива "Тимочка крајина" из Зајечара и Драга Мастиловић, директор Института за историјске науке Универзитета у Источном Сарајеву.
Проф. др Драга Мастиловић истакао је приликом отварања изложбе да је 6. новембар 1918. године један од најзначајнијих датума у новијој историји српског народа, западно од реке Дрине и то не само српског народа, него и свих јужнословенских народа, јер су тог дана јунаци Тимочке дивизије, тачније 14. пук Тимочке дивизије, ушли у Сарајево. Према његовим речима, Живан Ранковић је први српски војник који је ступио на тло Сарајева и на тај начин после вековног ропства прво османског, онда и аустроугарског, донео слободу.
Изложбу је отворио Дејан Антић државни секретар Министарства културе Републике Србије.
-Ова изложба о Тимочанима у Сарајеву 1918. године је врло значајна и није случајно да се организује у овом здању, јер се обележава и годишњица ослобођења Сарајева у Првом светском рату. И Тимочка дивизија која је имала заиста херојски јуначки ратни пут од Балканских ратова, од опсаде Једрена, преко Орловог Бајира и сурових борби у бици на Брегалници, затим 1914. битка на Легету и код Чевртије, па 1915. битка на Морави, па прелаз преко Албаније. Прошла је сву голготу, успела је да се пробије од аустроугарских и бугарских снага на Добром Пољу, да заједно са осталим српским јединицама ослободи Србију. А онда је пут пошао и преко Краљева, Чачка до Вардишта, за непуних седам недеља од пробоја Солунског фронта, извидница Тимочке дивизије нашла се на Вардишту, а само десетак дана након тога јединице Тимочке дивизије пре свега 14. пешадијски пук, ушле су и ослободиле Сарајево, рекао је државни секретар Антић.
Велибор Тодоров, директор Историјског архива "Тимочка крајина" из Зајечара је у свом обраћању нагласио да је идеја о овој изложби настала приликом потписивања споразума о сарадњи Архива БиХ и Историјског архива "Тимочка крајина".
-Ово је плод једне заиста дивне сарадње коју Архив Босне и Херцеговине има са Државним архивом Србије, а некако узрочно-последично и са историјским архивима у Србији, истакла је Данијела Мрда директорка Архива Босне и Херцеговине.
Градоначелник Зајечара Бошко Ничић је у свом обраћању медијима рекао да му је драго што ће ова изложба упутити млађе генерације да сазнају колики је био домет и снага Тимочке дивизије и колику је жртву у Првом светском рату поднела ова дивизија. Ничић је такође изразио и велико задовољство поводом разговора са градоначелником Источног Сарајева, Љубишом Ћосићем, о братимљењу града Источно Сарајево и Зајечара.
-Заиста нам је драго што је Источно Сарајево прихватило да буде братски град са Зајечаром. То је та веза која је искована давно, управо тиме што је батаљон Тимочке дивизије учествовао у ослобађању Сарајева, истакао је Ничић.
Пошаљите коментар
Коментари који су увредљиви по било кога и на било којој основи, као и коментари који садрже рекламе или линкове ка спољним сајтовима, неће бити одобрени.