Свирање на гајдама, као део културног нематеријалног наслеђа, на националној је листи номинација за UNESCO, a почетком наредне године кандидатура ће бити предата овој светској организацији.
У пројекат су укључени градови Зајечар, Панчево, Сврљиг, Лебане и Кикинда, у којима још има гајдаша, и где се радионицама и манифестацијама очувало свирање на гајдама.
С обзиром на то да је Град Зајечар највише урадио у том смислу, предвиђeно је да Зајечар и Цекит буду регионални центар и координационо тело за Србију, док би Фестивал инструменталне традиције Балкана у Грљану био носилац будућег радзвоја програма мера заштите инструменталне праксе. Радионице за младе полазнике, које се у Зајечару организују од 2010.године, предуслов су номинације за UNESCO.
О даљим активностима које треба реализовати, да би до краја године све било спремно за номинацију, разговарало се на Округлом столу „Свирање на гајдама у Србији – заштита елемената нематеријалног културног наслеђа у Србији“, одржаном у Срској академији наука и уметности у Београду.
На скупу је похваљен Град Зајечар за све напоре које је до сада уложио како би свирање на гајдама било на листи UNESCO.
У случају да UNESCO стави свирање на гајдама на листу заштите нематеријалног културног наслеђа, Зајечар ће осим Царске палате, која је на листи заштите споменика културе, имати и нематеријално добро.
Пошаљите коментар
Коментари који су увредљиви по било кога и на било којој основи, као и коментари који садрже рекламе или линкове ка спољним сајтовима, неће бити одобрени.