Вести

Годишњица ослобођења Зајечара од фашизма

Годишњица ослобођења Зајечара од фашизма

У предвечерје обележавања седан деценија ослобођења Зајечар од фашизма делегације Града, војске, бораца и Амбасаде Руске федерације у Србији, предвођене замеником градоначелника др Мирком Николићем и првим секретарем Валентином Кољасевим положиле су венце на споменике палим српским и руским борцима. Након свечаности на Костурници господин Кољасев је био гост удружења бораца Зајечара, где се уписао у књигу сећања и разгледао изложбу посвечену тимочким борцима у ослободилачким ратовима.

На пријему, који је потом у Скупштини Града Зајечара приредио др Николић, Валентин Кољасев је изразио задовољство што градске власти и народ чувају успомену на заједничку историју и жртве, посебно што су свечаности присуствовали и они најмлађи. Високог госта су помоћници градоначелника за социјална и борачка питања, културу и инвестиције обавестили о историји Зајечара и постојању бројних веза са Русијом као земљом, али и припадницима овог народа који су живели на овим просторима, те са могућностима унапређења сарадње на свим пољима.

Зајечар је у Другом светском рату ослобађан два пута, накратко 7. септембра 1944. од стране партизанских јединица и коначно 8. октобра заједничким дејством Народноослободилачке војске и бораца другог Украјинског фронта совјетске Црвене армије. У биткама које су у околини Зајечара трајале од 7. до 14. октобра страдало је 1106 партизана и 475 цивила и 1226 руских војника. Као што су страдали у истим борбама, сви они су и сахрањени заједно, у Спомен костурници за зајечарском гробљу.

* Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са портала Града Зајечара у обавези су да наведу извор. Уколико је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Сличне вести

Пошаљите коментар

Коментари који су увредљиви по било кога и на било којој основи, као и коментари који садрже рекламе или линкове ка спољним сајтовима, неће бити одобрени.