О „Перспективи дуалног образовања у Тимочкој крајини“ данас су на трибини у Зајечару говориле: Габријела Грујић, саветник министра просвете, науке и технолошког развоја за дуално образовање и Мирјана Kовачевић, директор Центра за едукацију ПKС.
У Србији већ постоје пилот пројекти; 18 школа је укључено у дуално образовање; на 5 образовних профила, из металске, електроиндустрије, дрвнопрерађивачке и трговине школује се око 1000 ученика у Србији. Преко 60 предузећа је отворило врата за школовање ђака. Ради се на законодавном оквиру, и надамо се да ће ускоро бити успостављен, а неопходан је ради прецизног системског дефинисања права и обавеза свих учесника у процесу дуалног образовања,
објаснила је Kовачевић.
Наставни план и програм се организује другачије, као и упис за следећу школску годину, а када се ради о средњем стручном образовању, јер је фокус на функционалности знања, а приоритет су нам средње стручне школе. Ове године ће учествовати и представници из ПKС, представник локалне самоуправе, начелник школске управе, директор, један велики стручни тим који ће сагледати све оно што је неопходно нашој привреди, а ми ћемо се из Министарства просвете руководити тиме да организујемо нове профиле у складу са потребама које се јављају,
навела је Габријела Грујић, саветник Министра просвете, науке и технолошког развоја за дуално образовање.
Као пример добре праксе представљена су искуства Техничке школе у Ужицу.
Велико интерсовање за увођење дуалног образовања исказали су директори техничких школа из оба тимочка округа, као и директор Пољопривредне школе у Букову и Економско-трговонске у Зајечару.
Трибини у организацији Регионалне привредне коморе Зајечар присуствовали су: начелници оба тимочка округа, представници Града Зајечара и других локалних самоуправа, начелница Школске управе, директори зајечарске и борске филијале НСЗ, директори средњих школа и тимочки привредници.
Пошаљите коментар
Коментари који су увредљиви по било кога и на било којој основи, као и коментари који садрже рекламе или линкове ка спољним сајтовима, неће бити одобрени.