Градоначелник Зајечара Бошко Ничић одржао је састанак са представницима Организације за храну и полјопривреду Уједињених нација ФАО и Министарства пољопривреде шумарства и водопривреде.
Том приликом разговарало се о наводњавању на подручју Тимочке крајине, а договорени су и конкретни кораци и пројекти који ће бити реализовани у наредној години.
Према речима градоначелника Ничића, један од начина решавања проблема наводњавања је и да се искористе потенцијали Црног и Белог Тимока.
-Мени је заиста задовољство да са људима из нашег Министарства пољопривреде, представницима Светске организације ФАО и са људима из наше Привредне коморе разговарамо о важним темама за будућност и развој Зајечара и Тимочке крајине, као регије, а тиче се пре свега пољопривреде. Оно што је најбитније у задње време за развој пољопривреде, јесте водоснабдевање и системи водоснабдевања. Нема интензивне пољопривредне производње, посебно у оним областима за које смо се ми определили као град, а то је воћарство, повртарство, итд, без озбиљног водоснабдевања. Драго ми је и да се наше Министарство пољопривреде, али и сада Светска организација за производњу хране, укључили у целокупно решевање управо тог проблема. Оно што град Зајечар већ 10 година покушава, за почетак у томе да уради, јесте да електрифицира ту изворску долину и мислим да заједно са Књажевцем, Неготином, па и Бољевцем и делом Борске општине треба да искористимо потенцијалне Белог и Црног Тимока и саме реке Тимок, и да сво оно земљиште које се налази на потезу приобаља ових река прво регулишемо, да не долази више до плављења тих плодних ораница, а друго да мотивишемо људе и усмеримо тако да се ту обавља интензивна производња оних пољопривредних производа који доносе профит пољопривредним произвођачима, али и да им обезбедимо да буквално до сваке њиве стигне систем за водоснабдевање, рекао је Ничић и додао:
-Надам се да ћемо сви заједно, врло брзо, успети да направимо оно што људи траже, да урадимо брзо и визибилити студије и пројекте техничке изводљивости и да ћемо већ у наредној години почети са реализацијом онога што жељно ишчекују наши пољопривредници већ можда деценијама, од када се појавила могућност за водоснадбевањем њихових пољопривредних површина. То подразумева и да се доврше комасације, да се укрупне поседи, али и да се они кроз разноразне обуке усмеравају шта је у њиховом крају најбоље да се производи, а ми ћемо као локална самоуправа и даље да јуримо инвеститоре који би уложили у производне капацитете.
Према речима Милоша Миловановића, координатора пројекта ФАО и Европске банке за Западни Балкан, модерне пољопривреде у свету нема без наводњавања и управо ће се у наредном периоду радити на реализацији тог пројекта. Једна од основних идеја, према његовим речима, јесте промоција и инвестирање у агробизнис.
Представници Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација ФАО и Министарства пољопривреде шумарства и водопривреде су пре састанка са градоначелником Зајечара, обишли зајечарску Комору, где су са Дејаном Тошићем, директором Коморе разговарали о овој актуелној теми.
Пошаљите коментар
Коментари који су увредљиви по било кога и на било којој основи, као и коментари који садрже рекламе или линкове ка спољним сајтовима, неће бити одобрени.