Како старе народне инструменте сачувати од заборава, на који начин подстаћи младе да уче да на њима свирају, колико манифестације инструменталне традиције доприносе очувању националног идентитета и културне баштине?
Одговоре на ова питања покушали су да дају учесници трибине „Могућност развоја Фестивала инструменталне традиције Балкана“, која је одржана у оквиру истоимене манифестације у Грљану.
Стари мајстори на дувачким инструментима, као и њихови ученици, полазници школа и радионица којих има тек неколико у овом делу Србије, као и етномузиколози и музички педагози који су учествовали у дискусији, сложили су се да је важно да у музичким школама буду отворени одсеци етно музике како би се народно благо сачувало, као и да радионице доприносе преношењу знања на младе свираче.
За сада је само свирање на гајдама на националној листи заштите нематеријалног културног наслеђа и наредне године биће номиновано за уреентну листу Унеска, објаснио је доктор етномузикологије Растко Јаковљевић, са Етномузиколошког института Српске академије наука и уметности.
У том случају, Фестивал инструменталне традиције Балкана, који се дуже од три деценије одржава у Грљану, представљаће меру заштите овог добра.
Пошаљите коментар
Коментари који су увредљиви по било кога и на било којој основи, као и коментари који садрже рекламе или линкове ка спољним сајтовима, неће бити одобрени.