Вести

Старе инструменте чувамо од заборава

Старе инструменте чувамо од заборава

Како старе народне инструменте сачувати од заборава, на који начин подстаћи младе да уче да на њима свирају, колико манифестације инструменталне традиције доприносе очувању националног идентитета и културне баштине?

Одговоре на ова питања покушали су да дају учесници трибине „Могућност развоја Фестивала инструменталне традиције Балкана“, која је одржана у оквиру истоимене манифестације у Грљану.

Стари мајстори на дувачким инструментима, као и њихови ученици, полазници школа и радионица којих има тек неколико у овом делу Србије, као и етномузиколози и музички педагози који су учествовали у дискусији, сложили су се да је важно да у музичким школама буду отворени одсеци етно музике како би се народно благо сачувало, као и да радионице доприносе преношењу знања на младе свираче.

За сада је само свирање на гајдама на националној листи заштите нематеријалног културног наслеђа и наредне године биће номиновано за уреентну листу Унеска, објаснио је доктор етномузикологије Растко Јаковљевић, са Етномузиколошког института Српске академије наука и уметности.

У том случају, Фестивал инструменталне традиције Балкана, који се дуже од три деценије одржава у Грљану, представљаће меру заштите овог добра.

* Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са портала Града Зајечара у обавези су да наведу извор. Уколико је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Сличне вести

Пошаљите коментар

Коментари који су увредљиви по било кога и на било којој основи, као и коментари који садрже рекламе или линкове ка спољним сајтовима, неће бити одобрени.